znak Klášterec nad Orlicí
mapa Obec založena roku 1280

Fulltextové vyhledávání

Na webu budou v následujícím týdnu probíhat grafické a strukturální úpravy. Některé informace mohou být proto krátkodobě nedostupné. Děkujeme za pochopení.

stemptext
Obecní úřad Více info
temptext
Obec Více info
temptext
Spolky a organizace Více info
temptext
Mapový server GObec Více info

Opravená pašerácká lávka

Z horního Klášterce podle řeky Divoké Orlice a Ledříčkovy skály přírodovědnou a naučnou stezkou v chráněné krajinné oblasti se dostanete k této lávce....

Čtěte více zde

Zemská brána

Toto místo se nachází na kláštereckém katastru směrem od osady Čihák na Bartošovice. Až sem tvoří řeka Divoká Orlice státní hranici mezi ČR a Polskem.

Čtěte více zde
 
 

Klášterec nad Orlicí

Podhorská obec s dlouhou historií, kde se nezastavil čas.

Obec patří do Pardubického kraje, pověřený úřad je v Žamberku. Obec o rozloze 1780 ha je rozčleněna do pěti částí: Lhotka, Jedlina, Čihák, Zbudov a Klášterec.

Klášterec, původním jménem Orlitz (Orlík), se na mapě zemí Koruny české ocitnul mezi prvními obcemi. Nejstarší doložený záznam je zaznamenán ve veřejné listině, bulle papeže Bonifáce VIII. ze dne 15. prosince 1295.

V současné době v obci žije 900 stálých obyvatel. Trochu drsný kraj, ale velmi přitažlivý pro svoji nádhernou přírodu a aktivní přístup místních obyvatel k podnikání i trávení volného času. Je zde nově zrekonstruovaná mateřská škola i úplná základní škola. Je zajištěna i dobrá autobusová dostupnost.

V Klášterci nad Orlicí působí větší i menší obchodní a zemědělské společnosti, které zaměstnávají nejen místní občany. Velmi pestré je zastoupení živnostníků a řemeslníků. Sportovní, kulturní i společenský život v obci zajišťují místní spolky, které jsou i nositeli tradic. Konkrétně v Klášterci působí sokolové, hasiči, motoristé, zahrádkáři, rybáři, myslivci a skauti. Díky šikovnosti místních spolků a organizací je v obci pořádáno několik velmi prestižních závodů s dlouholetou tradicí jako např. přespolní “Běh údolím Orlice“ či mistrovství republiky v motoskijöringu.

V okolí Klášterce mohou místní i turisté trávit aktivně celý rok. Na kole, pěšky i na lyžích. Kraj protkává hustá síť turistických cest i cyklotras, v létě láká k odpočinku i blízká vodní nádrž Pastviny. Mezi největší turistické cíle patří kamenný most přes Divokou Orlici “Zemská brána”, který se nachází na rozhraní katastru Klášterce n. Orlicí a Bartošovic v místech, kde řeka přestává tvořit státní hranici mezi Polskou a Českou republikou a kde je hranice krajů. Most byl vybudován v letech 1903 – 1905 italskými staviteli, v roce 2005 byl opraven a rozšířen. K Zemské bráně dojdete z Klášterce po naučné stezce, která vede podél řeky, okolo Ledříčkovi skály přes Pašeráckou lávku.

Nejpozoruhodnější stavbou v obci a kulturní památkou je Kostel Nejsvětější Trojice Boží, který vznikl při klášteře křížovníků s červeným srdcem. Vznik kláštera i s kostelem odborníci kladou mezi léta 1256 – 1290. Za zmínku stojí i budova místní sokolovny postavená v roce 1928. Od sokolovny po začátek naučné stezky proti proudu Divoké Orlice je možné vidět několik charakteristických horských chalup, které se ve zdejším kraji stavěly v předminulém století. U cest i v polích můžete najít 20 soch, křížů a Božích muk, důkazů mistrovského umění zdejších kameníků. Každá z těchto soch či křížů je připomínkou nějaké události, lidského trápení, ale i díkůvzdání. Po výletě se můžete zastavit v některé z místních hospůdek.

Přijďte navštívit Klášterec nad Orlicí a poznat tuto část naší země.

18. 9. Kryštof

Zítra: Zita

Místní akční skupina Orlicko


http://www.mas.orlicko.cz

Harmonogram výzev MAS Orlicko pro rok 2018

Počasí

Pátek Jasno 16/6 °C
Sobota Polojasno 17/5 °C
Neděle Jasno 19/8 °C
Pondělí Jasno 21/8 °C

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
Upozornění - těžba dřeva
29
Upozornění - těžba dřeva
30
Upozornění - těžba dřeva
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1